Νέα μέλη - Εξελίξεις - Αποχωρήσεις

ΝΕΑ ΜΕΛΗ

1. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΙΝΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΠΙ ΘΗΤΕΙΑ – ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ «ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΜΙΚΡΟΟΙΟΚΟΝΟΜΙΚΗ»

ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

1. ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΤΑΡΝΑΝΙΔΟΥ – ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ - ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ «ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΜΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΜΕΑ»
  2. ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΑΝΟΣ – ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΕ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ – ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ «ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ»

Ολοκλήρωση διδακτορικών σπουδών μέσα στο 2023

Μέσα στο 2023 δεν υπήρξαν στο Τμήμα υποψήφιοι διδάκτορες οι οποίοι να ολοκλήρωσαν το διδακτορικό τους.

Νέοι διδάκτορες που ξεκίνησαν το διδακτορικό τους μέσα στο 2023

Καλωσορίζουμε τους τέσσερις νέους και τις δύο νέες υποψήφιους/ες διδάκτορες.

ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ/ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΔΙΔΑΚΤΩΡ

ΤΡΙΜΕΛΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
(ΕΠΙΒΛΕΠΩΝ/ΕΠΙΒΛΕΠΟΥΣΑ)

ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ DETERMINANDS OF EMPLOYEE WELL-BEING IN INTERNATIONAL BUSINESS (Δ. Μανωλόπουλος)
Α. Μαγκουτας
ΓΟΥΡΝΙΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ GREEK ANALYSIS FOR SUSTAINABLE GROWTH: ESG INTERGRATION IN GREEK LENDING BANKING, GREEK LENDING YIELD FOR BUSINESS AND INFLUENCING CONSUMER PERCEPTIONS (Ε. Χατζοπούλου)
Γ. Σιώμκος
Π. Σαραντόπουλος
ΚΑΨΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ STRATEGIC MANAGEMENT & ADAPΤΑTION TO CLIMATE CHANGE

(Ι. Θάνος)
Η. Καπουτσής
Α. Παπαλεξανδρής

ΛΙΒΑ ΜΑΡΙΑ What Drives Youth Entrepreneurship? Empirical Evidence on Key Success Factors (Ε. Σαλαβού)
Α. Γκυπάλη
Ι. Δεληγιάννη
ΠΡΩΤΟΝΟΤΑΡΙΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ Due dilignce as need for business and for corporate sustainability: weighting ways for a just green transition, strengthening social responsibility (Ε. Σαλαβού)
Α. Γκυπάλη
Α. Παπαλεξανδρής
ΤΣΙΧΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Online Exclusive Assortment: Winning Shopping Basket (Π. Σαραντόπουλος)
Γ. Σιώμκος
Ε. Χατζοπούλου

Νέα του ΜΒΑ

Το ΜΒΑ στην Trade Logistics

Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023, το MBA επισκέφτηκε την TRADE LOGISTICS του Ομίλου FOURLIS Group of Companies, την πρώτη πλήρως αυτοματοποιημένη αποθήκη στην Ελλάδα, στο Σχηματάρι Βοιωτίας. Παρακολούθησαν την εξαιρετική παρουσίαση του κ. Ορέστη Ευθυμίου (IT & Automation Systems Manager) και την άκρως ενδιαφέρουσα ξενάγηση στις εγκαταστάσεις.

Νέα του MSM

Εκδηλώσεις/Δράσεις του ΠMΣ που έγιναν μέσα στο 2022-2023

• Σύσταση Συμβουλευτικής Επιτροπής Στρατηγικής με στόχο της ενίσχυση της εξωστρέφειας του MSM |19η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022

Το Executive MBA του ΟΠA στις Σπέτσες (Καλοκαιρινές Αναμνήσεις)

Η 25η σειρά φοιτητών 2022-2024 του Executive MBA ταξίδεψε στις Σπέτσες όπου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία ένα μοναδικό διήμερο σεμινάριο βιωματικών ασκήσεων!

Μία εκπαιδευτική εκδρομή που αποτελεί παράδοση του προγράμματος εδώ και 24 χρόνια και συνεισφέρει σε σημαντικό σταθμό στην εκπαιδευτική διαδικασία του Executive MBA.

Περιγραφή νέας σειράς φοιτητών 2023-2025

Οι Διευθυντές του Athens MBA κ.κ. Ελένη Σαλαβού, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΟΠΑ και Κωνσταντίνος Κηρυττόπουλος, Καθηγητής ΕΜΠ, καλωσόρισαν την 26η σειρά φοιτητών, την Δευτέρα 25/9/2023 στο πρώτο δια ζώσης μάθημα του Ακαδημαϊκού Έτους 2023-24 στο κτίριο της Ευελπίδων.

Η νέα σειρά φοιτητών αποτελείται από 36 άτομα εκ των οποίων ποσοστό 20% διαθέτει και δεύτερο μεταπτυχιακό τίτλο. Το 67% των εισακτέων είναι απόφοιτοι ΕΜΠ και λοιπών Πολυτεχνικών Σχολών, το 6% είναι απόφοιτοι ΟΠΑ και το 27% είναι απόφοιτοι άλλων ΑΕΙ.

Το τμήμα των πρωτοετών φοιτητών έχει μέση ηλικία τα 30 έτη και αποτελείται κατά 47% από άνδρες και 53% από γυναίκες. Όλοι οι συμμετέχοντες είναι εργαζόμενοι, στελέχη επιχειρήσεων και ελεύθεροι επαγγελματίες.