ΚΑΛΩΣΗΡΘΑΤΕ

Καλώς ήλθατε στο newsletter του ΟΔΕ για το έτος 2023

Καλή ακαδημαϊκή χρονιά!

Καλή ακαδημαϊκή χρονιά σε όλες και όλους! Να ξεκινήσω καλωσορίζοντας τους πρωτοετείς φοιτητές στο τμήμα μας. Το ΟΔΕ είναι για ακόμα μια χρονιά 1ο στην Ελλάδα στην προτίμηση των φοιτητών μεταξύ αντίστοιχων τμημάτων στο χώρο της Διοίκησης των Επιχειρήσεων ενώ, σημείωσε και σημαντική αύξηση στα μόρια εισαγωγής. Ευχαριστώ τους φοιτητές μας για την εμπιστοσύνη που μας δείχνουν διαχρονικά. Οι καθηγήτριες και καθηγητές του τμήματος καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια για να σας εφοδιάσουμε με γνώσεις και ικανότητες μέσα από ένα πρόγραμμα σπουδών υψηλού επιπέδου. Η εξέλιξη της τεχνολογίας μεταβάλλει συνεχώς το επιχειρηματικό και εργασιακό τοπίο. Ολόκληροι κλάδοι εργασίας καταργούνται και δημιουργούνται νέοι. Σε αυτό το συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον, το Τμήμα μας φιλοδοξεί να προετοιμάσει τους φοιτητές του για τις ανάγκες του  σύγχρονου επιχειρείν.

Επιπλέον, θα ήθελα να συγχαρώ τον Επίκουρο Καθηγητή κ. Πινόπουλο για την ανάληψη των καθηκόντων του και να του ευχηθώ καλή επιτυχία στο έργο του. Στο παρόν τεύχος του newsletter θα ενημερωθείτε για όλες τις δράσεις του τμήματος όπως, επιστημονικές δημοσιεύσεις των μελών ΔΕΠ, διακρίσεις, συμμετοχή σε διεθνή συνέδρια, και γενικά όλες τις δραστηριότητες που συμβάλλουν στην αριστεία του ΟΔΕ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους συναδέλφους για τη συνεισφορά τους στην έκδοση αυτού του newsletter και ιδιαίτερα την κυρία Κοέν και την κυρία Μαμάκου, οι οποίες το επιμελήθηκαν. Καλή ακαδημαϊκή χρονιά σε όλους και όλες!

Κωνσταντίνος Κασιμάτης
Καθηγητής
Πρόεδρος ΟΔΕ

ΒΑΣΕΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

1ο σε προτιμήσεις ομοειδών τμημάτων

Το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 βρίσκει το τμήμα μας να συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία και να βρίσκεται στην υψηλότερη θέση μεταξύ ομοειδών τμημάτων άλλων πανεπιστημιακών ιδρυμάτων. Οι καθηγητές και οι καθηγήτριες του τμήματος είμαστε υπερήφανοι και υπερήφανες για τη συνεχή άνοδο του τμήματος στις προτιμήσεις των φοιτητών και ελπίζουμε να φανούμε αντάξιοι της εμπιστοσύνης που μας δείχνετε.

απόφοιτοι
νέοι φοιτητές στο τμήμα

Λίγα λόγια από τους/τις φοιτητές/φοιτήτριες μας

Χρυσομάλλη Καρέκου
Πτυχιούχος Ιουνίου 2023 με βαθμό Άριστα 9,38

Κάνοντας μια αναδρομή στο ταξίδι των σπουδών μου μέχρι σήμερα, είμαι πάρα πολύ ευγνώμων που φοίτησα στο τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων. Μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω σε βάθος και από πολλές οπτικές γωνίες το αντικείμενο των Επιχειρήσεων, μέσα από ένα υψηλό επίπεδο εκπαιδευτικής διαδικασίας που χαρακτήριζε τόσο τα μαθήματα κορμού όσο και τα μαθήματα επιλογής του τομέα του Management. Χάρη στις ομαδικές εργασίες καλλιέργησα τόσο τεχνικές δεξιότητες, όσο και κοινωνικές και επικοινωνιακές που αποτελούν σημαντικά εφόδια για τη μετέπειτα εργασιακή μου πορεία και την εξέλιξη μου. Η υποστήριξη των καθηγητών, η παρότρυνση τους για συμμετοχή σε δράσεις και προγράμματα εντός και εκτός Πανεπιστήμιου σε συνδυασμό με τις υψηλές προσδοκίες που είχαν, αποτέλεσαν έμπνευση για εμένα και με βοήθησαν να καθορίσω προσωπικούς στόχους και να διαμορφώσω επαγγελματικό μου προφίλ. Συνολικά στα 4 χρόνια των σπουδών μου, μου δόθηκε η ευκαιρία να συναναστραφώ με πολλούς ανθρώπους και να συμμετάσχω σε προγράμματα που μου προσέφεραν αξέχαστες εμπειρίες και πολύτιμες γνώσεις. Έχω να τονίσω ότι η σχολή μού παρείχε οτιδήποτε χρειαζόμουν ώστε να γνωρίσω τους διαφορετικούς ρόλους που μπορεί να έχει κάποιος σε μια επιχείρηση και να ανακαλύψω τη δική μου κλίση στον τομέα του Ανθρώπινου Δυναμικού. Τέλος, είναι σημαντικό να επισημάνω πως το πανεπιστήμιο παρέχει τη δυνατότητα διασύνδεσης με τις σημαντικότερες εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα. Μέσω του προγράμματος Πρακτικής Άσκησης εργάστηκα στη μεγαλύτερη στον τομέα της πολυεθνική εταιρία. Με λίγα λόγια, η εμπειρία μου από το τμήμα ΟΔΕ δικαιώνει την επιλογή μου να το βάλω στην πρώτη θέση του μηχανογραφικού μου.

Κωνσταντούρου Θεοδώρα
1η επιτυχούσα στο Τμήμα στις εξετάσεις του 2023 με 19.375 μόρια

Με χαρά και ενθουσιασμό μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου από τα πρώτα βήματα στο τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΟΠΑ. Πριν από λίγους μήνες ξεκίνησε η φοίτησή μου και δε θα μπορούσα να είμαι πιο χαρούμενη για αυτήν την επιλογή.

Μέσα από το πρόγραμμα σπουδών, αναμένω να αποκτήσω όχι μόνο μια εξαιρετική βάση αλλά και να εισαχθώ σφαιρικά στον οικονομικό κόσμο πριν ακόμα επιλέξω την τελική μου κατεύθυνση. Πιστεύω ότι αυτή η προσέγγιση θα μου προσφέρει τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για μια επιτυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία.

Ανυπομονώ να ζήσω όλες τις πτυχές του τμήματος, καθώς παρέχει όλες τις προϋποθέσεις για άμεση απορρόφηση από την αγορά εργασίας, αλλά και να συμμετάσχω στο πρόγραμμα Erasmus, ένα πρόγραμμα που θα συμβάλλει στην ανάπτυξη των ικανοτήτων μου για να μπορώ να ανταποκριθώ σε παγκόσμιο επίπεδο.