Το Athens MBA και η Διευθύντρια κα Ελένη Σαλαβού, καλωσόρισαν την 25η σειρά φοιτητών, την Παρασκευή 30/9/2022 στο πρώτο δια ζώσης μάθημα του Ακαδημαϊκού Έτους 2022-23 στο κτίριο της Ευελπίδων.

Η νέα σειρά φοιτητών αποτελείται από 28 άτομα εκ των οποίων ποσοστό 32% διαθέτει και δεύτερο μεταπτυχιακό τίτλο. Το 71% των εισακτέων είναι απόφοιτοι ΕΜΠ και λοιπών Πολυτεχνικών Σχολών, ενώ το 29% είναι απόφοιτοι άλλων ΑΕΙ.

Το τμήμα των πρωτοετών φοιτητών έχει μέση ηλικία τα 30 έτη και αποτελείται κατά 61% από άνδρες και 39% από γυναίκες. Όλοι οι συμμετέχοντες είναι εργαζόμενοι, στελέχη επιχειρήσεων και ελεύθεροι επαγγελματίες.

Τελετή Ορκωμοσίας και Απονομής Μεταπτυχιακών Διπλωμάτων των αποφοίτων του Athens MBA (2018-20 & 2019-2021)

Την Πέμπτη 30 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο Ίδρυμα Ευγενίδου η τελετή ορκωμοσίας και απονομής μεταπτυχιακών διπλωμάτων των αποφοίτων  των σειρών 2018-20 και 2019-21, του Athens MBA.

Χαιρετισμούς απηύθυναν οι:

• Πρύτανης του ΟΠΑ, Καθηγητής Δημήτριος Μπουραντώνης
  • Πρύτανης του ΕΜΠ, Καθηγητής Ανδρέας Γ. Μπουντουβής
  • Διευθύντρια του ΔΔΠΜΣ, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ελένη Σαλαβού
  • Αναπληρωτής Διευθυντής του ΔΔΠΜΣ, Αναπληρωτής Καθηγητής Κωνσταντίνος Κηρυττόπουλος
  • Πρόεδρος Alumni Athens MBA, Νικόλαος Αθανασούλης
  • Αριστούχος σειράς 2018-20 κ. Κωνσταντίνος Γεωργιαννάκης
  • Αριστούχος σειράς 2019-21 κα. Δομνίκη Στρατηγέα

Ακολούθησε ομιλία του κ. Ισίδωρου Σιδερίδη, CEO Pobuca με θέμα: «The AI tsunami will dominate the workplace» καθώς και απονομή βραβείων αριστείας εις μνήμην του εκλιπόντος Διευθυντή του Athens MBA Βρασίδα Λεώπουλου. Οι αριστούχοι που έλαβαν τα βραβεία είναι:

1. Στρατηγέα Δομνίκη, βαθμός 9,60
  2. Γκιουζέπας Αναστάσιος, βαθμός 9,52
  3. Βραχιολίδης Απόστολος, βαθμός 9,23
  4. Γαβαλάς Κωνσταντίνος, βαθμός 9,23

Μετά την τελετή ακολούθησε coctail στο περιστύλιο του κτιρίου προς τιμήν των αποφοίτων και των προσκεκλημένων τους.

Προσκεκλημένοι ομιλητές στα μαθήματα του Athens MBA – Ακαδημαϊκό Έτος 2021-2022

Κατά το Ακαδημαϊκό Έτος 2021-22 πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις από διακεκριμένους ομιλητές στο πλαίσιο των μαθημάτων του Athens ΜΒΑ:

1. Διοίκηση Ολικής Ποιότητας (24/1/2022)

Δρ. Ανναμπέλλα Παλλαδά, Υπεύθυνη Συστήματος Διαχειριστικής Επάρκειας & Ποιότητας στην Κοινωνία της Πληροφορίας (ΚτΠ) Μ.Α.Ε.

Θέμα: Σύγχρονα Συστήματα Ποιότητας στη Διοίκηση Ολικής Ποιότητας

1. Μάνατζμεντ Έργων και Προγραμμάτων (26/1/2022)

Θεοφάνης Γιώτης Διευθύνων Σύμβουλος της ITEC-CONSULTING Α.Ε. (12PM Consulting)

Θέμα: Agile Project Management

1. Βιομηχανική Πολιτική και Διεθνής Ανταγωνιστικότητα (28/3/2022)

Νικόλαος Γαβαλάκης, Επικεφαλής Τομέα Απασχόλησης και Αγοράς Εργασίας, Σύνδεσμος Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών.

Θέμα: Επαγγέλματα και Δεξιότητες στην Ελλάδα: οι ανάγκες των παραγωγικών και ανταγωνιστικών επιχειρήσεων και το Σύστημα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης

1. Μάνατζμεντ Παραγωγής (6/4/2022)

Φίλιππος Μπεμ, Plant Manager της MONOTEZ S.A. (Ravago Group).

Θέμα: Chemical Industry: The Lean Approach στο Μάνατζμεντ Παραγωγής

1. Μάνατζμεντ Εφοδιαστικής Αλυσίδας (7/6/2022)

Δρ. Αθανάσιος Σπανός, Director στην εταιρεία συμβούλων PwC

Θέμα: Μελέτες περίπτωσης εφαρμογής μεθόδων και πρακτικών βελτίωσης των διαδικασιών της Εφοδιαστικής Αλυσίδας.

1. Επιχειρηματικότητα (8/6/2022)
  2. i. Γεράσιμος Δρακάτος, Όμιλος ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, μέλος ΔΣ, CEO σε θυγατρικές του ομίλου

Θέμα: Η Επιχειρηματικότητα μέσα από μια ελληνική πολυεθνική.

1. ii. Ειρήνη Βανταράκη, Ιδρύτρια GREEK DAVOS

Θέμα: Γυναικεία Επιχειρηματικότητα

iii: Βασίλης Στενός , Ιδρυτής και CEO SOLMEYA

Θέμα: Επιχειρηματικότητα μέσω μιας Startup

1. Μάνατζμεντ Εφοδιαστικής Αλυσίδας / Συστήματα Λήψης Αποφάσεων (14/6/2022)
  1. Ρόζι Τσέλα, Business Manager CSR & University Alliances Country Lead, SAP Hellas, Cyprus and Malta
  2. Δημήτριος Σύρμoς, Presales & Business Development, SAP Hellas, Cyprus and Malta
  3. Δημήτριος Αγαγιώτης, Data Scientist in SAP Global Center of Excellence, SAP Hellas, Cyprus and Malta

Θέμα: Εφαρμογές της SAP για την υποστήριξη επιχειρησιακών αποφάσεων και την λειτουργία της εφοδιαστικής αλυσίδας.

Workshop Athens MBA

Το Athens MBA πραγματοποίησε διαδικτυακό workshop την Παρασκευή 15 Απριλίου 2022, κατά το οποίο διακεκριμένοι απόφοιτοι μοιράστηκαν συμβουλές επιτυχίας στον τομέα της επαγγελματικής τους εξειδίκευσης με τους φοιτητές του προγράμματος.

Συμμετείχαν οι παρακάτω ομιλητές και ομιλήτριες:

1. Ελένη Λυκούδη, WILLIS TOWER WATSON/ Επικεφαλής Κεντρικής Ανατολικής Ευρώπης, Μέσης Ανατολής και Αφρικής
  1. Καλλιόπη Τσίτου, ΟΤΕ – COSMOTE/ Υποδιευθύντρια Προμηθειών Τεχνολογιών Δικτύου
  1. Μαρία Λιβά, PESCANOVA HELLAS /Οικονομική Αναλύτρια
  1. Ιωάννης Σαρηγιαννίδης, LEO PHARMA COPENHAGEN/Αντιπρόεδρος Global Oncology/ Thrombosis Strategy
  1. Ιωάννης Πασχαλίδης, ONEX NEORION SHIPYARDS/ Επικεφαλής Χρηματοοικονομικών

Διάκριση σε διαγωνισμό Βusiness Game ομάδας Athens MBA

Η Ομάδα του Athens MBA εκπροσωπώντας το ΕΜΠ συμμετείχε στον διαγωνισμό ERPsim Competition for MBA/SCM students για την περιοχή EMEA South, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση!

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από το ERPsim Lab του Πανεπιστημίου του Μόντρεαλ και το SAP Next-Gen Community. Στο πλαίσιο του διαγωνισμού ομάδες φοιτητών και φοιτητριών από μεταπτυχιακά προγράμματα των συμμετεχόντων χωρών, διαγωνίστηκαν στο logistics business game που έχει αναπτύξει το ERPsim Lab. Κύριο χαρακτηριστικό του παιγνίου ήταν ο εφοδιασμός της αγοράς με γαλακτοκομικά προϊόντα, λαμβάνοντας αποφάσεις για την τιμολογιακή πολιτική, τον εφοδιασμό της κεντρικής αποθήκης και τον ανεφοδιασμό από αυτή των περιφερειακών αποθηκών, ενώ η νικήτρια ομάδα ήταν αυτή που πέτυχε τα καλύτερα οικονομικά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Athens MBA αποτελούνταν από το φοιτητή Γεώργιο Διανέλλο, τις φοιτήτριες Μαρία Χατζή και Αναστασία Μπινιάρη, ενώ την εκπαίδευση και καθοδήγηση της ομάδας είχαν αναλάβει οι διδάσκοντες του προγράμματος Δρ. Σωτήριος Γκαγιαλής και Δρ. Γεώργιος Παπαδόπουλος.

Συγχαρητήρια στην ομάδα για την πρωτιά!