Το Athens MBA και η Διευθύντρια κα. Ελένη Σαλαβού, καλωσόρισαν την 24η σειρά φοιτητών, την Δευτέρα 4/10/2021 στο πρώτο δια ζώσης μάθημα του Ακαδημαϊκού Έτους 2021-22 στο κτίριο της Ευελπίδων.

Η νέα σειρά φοιτητών αποτελείται από 39 άτομα εκ των οποίων ποσοστό 28% διαθέτει και δεύτερο μεταπτυχιακό τίτλο. Ποσοστό 62% επί των εισακτέων είναι απόφοιτοι ΕΜΠ και λοιπών Πολυτεχνικών Σχολών, 3% είναι απόφοιτοι ΟΠΑ, ενώ το υπόλοιπο 35% είναι απόφοιτοι λοιπών Τμημάτων  ΑΕΙ/ΑΤΕΙ.

Η μέση ηλικία των φοιτητών είναι τα 29 έτη.  Οι άνδρες αποτελούν ποσοστό 44% και οι γυναίκες 56%.  Το τμήμα αποτελείται αποκλειστικά από εργαζόμενους, στελέχη ιδιωτικών επιχειρήσεων και ελεύθερους επαγγελματίες μηχανικούς.

Ορκωμοσίες

Λόγω της πανδημίας COVID-19 δεν πραγματοποιήθηκε τελετή ορκωμοσίας το τρέχον έτος για τους αποφοίτους των ετών 2020 και 2021. Ο  συνολικός αριθμός αποφοίτων στις δύο σειρές ανέρχεται στα 60 άτομα.

Στους  τρεις πρώτους κάθε σειράς, χορηγήθηκε υποτροφία ύψους 1.000 ευρώ, κατόπιν ευγενικής  χορηγίας από την διδάσκουσα κα Ζωή Βεντούρα - Νεοκοσμίδη. Οι αριστούχοι που έλαβαν τις υποτροφίες είναι οι:

Σειρά 2017-19

Ευστάθιος Μπιτσάνης

Αναστάσιος Μητρόπαπας

Ιωάννα Παπαδάκη

Πρωτεύσας ο κ. Ευστάθιος Μπιτσάνης, με βαθμό 9,40 (Άριστα)

Σειρά 2018-20

Κωνσταντίνος Γεωργιαννάκης

Μαρία Λιβά

Αθανασία Χλιβίνου

Πρωτεύσας ο κ. Κωνσταντίνος Γεωργιαννάκης με βαθμό 9,25 (Άριστα).

Χορήγηση Υποτροφιών εις μνήμην Βρασίδα - Ιωάννη Λεώπουλου

Αποφασίστηκε η χορήγηση υποτροφιών στους αριστούχους του προγράμματος εις μνήμην Βρασίδα Λεώπουλου, Διευθυντή του Athens MBA τα Ακαδημαϊκά Έτη 2014-2018.

Εγκαίνια Νέας Ιστοσελίδας Athens MBA

Εγκαινιάστηκε η λειτουργία της νέας ιστοσελίδας του Athens MBA στον ιστότοπο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, στην διεύθυνση https://athensmba.aueb.gr

Προσκεκλημένοι Ομιλητές στα μαθήματα του Athens MBA

Κατά τη διάρκεια του έτους οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις στα πλαίσια των μαθημάτων του προγράμματος:

• Διοίκηση Ολικής Ποιότητας

Θέμα: Διαχείριση Επιχειρησιακής Συνέχειας (Business Continuity Management)

Παρουσίαση: Τερέζα Δασκαλάκη, Quality & Operations Manager της εταιρείας Y-Logimed S.A.

• Μάνατζμεντ Έργων και Προγραμμάτων

Θέμα: Χρονικός και οικονομικός προγραμματισμός του έργου κατασκευής της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ΟΔΟΥ

Παρουσίαση: Αλέξανδρος Μαράβας, Senior Project Engineer στην εταιρεία Αττικό Μετρό ΑΕ

Συντονίζων ο διδάσκων των μαθημάτων κ. Κωνσταντίνος Κηρυττόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΜΠ.

• Βιομηχανική Πολιτική και Διεθνής Ανταγωνιστικότητα

Θέμα 1ο : Για μια σύγχρονη βιομηχανική πολιτική.

Παρουσίαση: Δρ. Γεώργιος Ξηρογιάννης, Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής Συνδέσμου Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών (ΣΕΒ)

Θέμα 2ο: Επαγγέλματα και Δεξιότητες στην Ελλάδα: Οι ανάγκες της παραγωγικών και ανταγωνιστικών επιχειρήσεων και το Σύστημα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης.

Παρουσίαση: Νικόλαος Γαβαλάκης, Head of Unit, Ανάπτυξη Ανθρώπινου Κεφαλαίου, Στέγη της Ελληνικής Βιομηχανίας

Θέμα 3ο: Διαρθρωτικά Προβλήµατα της Ελληνικής Οικονοµίας και όψεις της ανταγωνιστικότητάς της.

Παρουσίαση: Δρ. Φαίη Μακαντάση, Senior Research Analyst ΔΙΑΝΕΟΣΙΣ

Συντονίζων ο διδάσκων του μαθήματος κ. Άγγελος Τσακανίκας, Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΜΠ

• Μάνατζμεντ Εφοδιαστικής Αλυσίδας

Θέμα 1ο: Εφοδιαστική Αλυσίδα: Ξεκινώντας από τον Πελάτη.

Παρουσίαση: Δρ. Βασίλης Παπαντωνίου, Head of Customer Supply Chain Europe, Middle East & North Africa στη Nestle Purina Petcare.

Θέμα 2ο: Βελτίωση των διαδικασιών Plan, Source, Make, Deliver στο πλαίσιο της Εφοδιαστικής Αλυσίδας: Μελέτες περίπτωσης από την Ελληνική πραγματικότητα.

Παρουσίαση: Δρ. Αθανάσιος Σπανός, Director στην εταιρεία PwC

Συντονίζων ο διδάσκων του μαθήματος κ. Σωτήριος Γκαγιαλής, ΕΔΙΠ ΕΜΠ

Παρουσίαση με θέμα το Project Management και την Πιστοποίηση του Project Management Institute

Οι φοιτητές του Athens MBA  συμμετείχαν σε ενημερωτική παρουσίαση για την Πιστοποίηση του Project Management Institute που πραγματοποιήθηκε από την Ελισάβετ Γκολφινοπούλου PMP/PMI Greece Chapter BoD Member και τον Βασίλειο Τσάτσο PMP/Contract Manager Terna SA.

Συντονίζων ο διδάσκων του μαθήματος κ. Κωνσταντίνος Κηρυττόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΜΠ.

Διακρίσεις

O Αναπληρωτής Διευθυντής του Athens MBA Κωνσταντίνος Κηρυττόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΜΠ, διετέλεσε μέλος της συμβουλευτικής επιτροπής του PMI Greece Chapter's Annual Virtual Conference '21 μετά από τιμητική πρόσκληση του PMI Greece Chapter, του μεγαλύτερου επαγγελματικού οργανισμού Διοίκησης Έργων στην Ελλάδα.